Tipy pro užívání diuretik

Diuretika, běžně nazývaná “pilulky na vodu”, jsou nejstarší a jednou z nejlevnějších skupin léků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku. Pomáhají ledvinám vylučovat z těla sodík a vodu. Tento proces snižuje objem krve, takže srdce musí při každém úderu méně pumpovat, což následně snižuje krevní tlak. Lidem se srdečním selháním, kteří často přibývají na váze, protože jejich tělo zadržuje přebytečnou tekutinu (stav zvaný edém), jsou často předepisována diuretika.

Není překvapením, že jedním z nejčastějších nežádoucích účinků užívání tablet na vodu je časté močení. Mezi další možné nežádoucí účinky patří závratě, únava, změny ve stolici a svalové křeče. U mužů se občas může vyskytnout porucha erekce.

Kromě toho, že se zbavíte přebytečné soli v těle, ovlivňují diuretika také hladinu draslíku. Tento minerál hraje klíčovou roli při regulaci krevního tlaku a také nervové a svalové funkce. Obecně platí, že ledviny pomáhají regulovat hladinu draslíku v krvi. Věk, cukrovka, srdeční selhání a některé další stavy však mohou funkci ledvin zhoršit. A zatímco některé pilulky na vodu mají tendenci hladinu draslíku snižovat, jiné mají opačný účinek.

Koupit Lasix online.

Thiazidová diuretika, jako je chlorothiazid (Diuril), chlorthalidon (Hygroton) a hydrochlorothiazid (Esidrix, HydroDiuril, Microzide), mají tendenci snižovat hladinu draslíku. Stejně tak kličková diuretika, jako je bumetanid (Bumex) a furosemid (Lasix). Pokud tyto léky užíváte, lékař vám pravděpodobně doporučí jíst více potravin a nápojů bohatých na draslík a omezit příjem soli.

Diuretika šetřící draslík, mezi která patří amilorid (Midamor), spironolakton (Aldactone) a eplerenon (Inspra), zabraňují potenciálnímu problému ztráty draslíku. Může však nastat i opačný problém. Pokud je hladina draslíku příliš vysoká, může to způsobit nebezpečné problémy se srdečním rytmem a dokonce i zástavu srdce.

Lidem s vysokým krevním tlakem nebo srdečním selháním se často doporučuje omezit množství přijímané soli nebo sodíku. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používat náhražky soli, ale tyto výrobky mají vysoký obsah draslíku – čtvrt čajové lžičky jedné značky obsahují přibližně 800 mg draslíku. Lidé, kteří užívají draslík šetřící diuretika, by se tedy měli těmto výrobkům vyhnout.

Pokud užíváte nějaká diuretika, zeptejte se svého lékaře, zda nepotřebujete pravidelné vyšetření draslíku a funkce ledvin.